Базова гігієна та медицина при виживанні

Базова гігієна та медицина при виживанні

Базова гігієна та медицина при виживанні - 9У звичайному житті важлива профілактика хвороб та травм, і, як правило, у вас є різні варіанти для лікування, якщо ви захворіли або постраждали. Однак у дикій природі немає ні лікарів, ні лікарень, тому збереження здоров’я є абсолютно важливим.

Тим не менш, ви можете зламати кістку або заразитися неприємним укусом кліща, незважаючи на всі зусилля. У цій статті ми розглянемо як профілактичні, так і лікувальні заходи, щоб допомогти максимізувати ваші шанси повернутися до цивілізації у (відносно) хорошій формі.
Максимізуйте свою стійкість до хвороб та травм за допомогою базової гігієни, харчування та безпеки
На щастя, найкращі речі, які ви можете зробити для свого здоров’я в дикій природі, також є найпростішими. Коли ви перебуваєте у польових умовах кілька днів, жахливо пропустити такі речі, як прання шкарпеток і збалансування споживання макроелементів, особливо якщо ви перебуваєте в небезпечній ситуації виживання, не маючи можливості знати, коли саме, та чи взагалі прийде допомога. Однак це найважливіший час, щоб звернути увагу на ці нудні щоденні деталі. Залишатися чистими, добре відпочившим та будучи ситим має вирішальне значення як для вашого фізичного, так і для психологічного здоров'я.

Гігієна

Базова гігієна та медицина при виживанні - 7Коли ви брудні та смердючі, це не просто незручно. Брудність збільшує ризик заразитися хворобою чи інфекцією, робить вас більш сприйнятливими до висипань на шкірі та болячок, і врешті-решт впливає на ваше психічне здоров’я, що ускладнює чітке мислення - а отже, робить важчим виживання.

Зберігайте шкіру здоровою. Підтримка здорової шкіри

У дикій природі ви ніколи не будете таким чистим, як зазвичай, із чудесами проточної води та електрики, але вам слід прагнути наблизитися якомога ближче до цього. Якщо у вас є доступ до досить чистої води, ідеально підходить щоденне купання. Будьте обережні, щоб не ковтати необроблену поверхневу воду, оскільки, ймовірно, вам стане погано. Хоча у вас, мабуть, не буде мила, ви можете наблизити його функції, просто очистивши шкіру м’яко абразивною тканиною або предметом одягу.

Якщо купання неможливе, обітріться мокрою ганчіркою або обрізком тканини, приділяючи особливу увагу ногам, пахвам, паху, стегнам та іншим важко чистим місцям, які піддаються сильному тертю, коли ви в дорозі цілий день і там може бути тертя. Ці зони є зонами небезпеки для пухирів, ранок та висипань, що робить шлях менш комфортним і в кінцевому підсумку може перерости в більш серйозні травми, які в свою чергу можуть мати зараження.

Коли ви спите або довго відпочиваєте, намагайтеся піддавати шкіру якомога більшому впливу свіжого повітря, якщо тільки погода не забороняє цього. Це допоможе зберегти вас сухими. Шкіра, яка надмірно волога протягом тривалого періоду, викликає різні інфекції, а також травми, такі як траншейна стопа, стан, що призводить до загибелі тканин та інфікування. Подібним чином, якщо йде дощ, сніг або багато вологи, обов’язково прогрівайтесь і висихайте так часто, як це можливо.

Нарешті, обов’язково прати одяг у досить чистій воді, коли у вас є на це можливість. Якщо нічого іншого не залишається, провітрюйте одяг під час сну (брудне і сухе краще, ніж брудне і змочене потом).

Як чистити зуби без зубної щітки або зубної пасти

Базова гігієна та медицина при виживанні - 2Як і мило, зубна паста цінна, перш за все, як абразивна речовина, яка фізично очищає бруд. Протягом декількох днів та тижнів можна впоратися, протираючи зуби грубою тканиною або куточком сорочки. Обов’язково сильно натирайте, але не настільки сильно, щоб викликати біль.

Крім того, більшість будь-яких нетоксичних дерев можна використовувати для створення основної зубної щітки; дуб, клен та кизил - популярний вибір, який використовувався таким чином протягом століть. Просто виріжте гілку приблизно за розміром і товщиною зубної щітки, відріжте або віджуйте кору та жуйте один з кінців, поки волокна не почнуть розходитися і утворювати грубу «щетину», а потім використовуйте її, як зубну щітку.

Якщо у вас є легка та нежорстка нитка, ви можете дуже обережно нею користуватися. Будьте обережні, роблячи це, однак - неспеціалізована нитка не призначена для цього та може порізати вам ясна. Використовуйте достатньо тиску, щоб видалити великі частинки між зубами і не змушуйте її пролазити у щільні місця.

У дикій природі особливо важливо чистити щіткою та / або ниткою відразу після кожного прийому їжі, щоб підвищити стійкість до болючих та відволікаючих станів, таких як гінгівіт.

Догляд за ногами

Базова гігієна та медицина при виживанні - 1

Якщо ви тривалий час на самоті у природі, швидше за все, ви будете багато рухатися. Найкращий спосіб підтримувати ноги в хорошій формі - це обмежити ходіння. Якщо у вас немає нагальної потреби в швидкому пересуванні або іншої негайної надзвичайної ситуації, робіть це повільно і часто відпочивайте.

Стопи та загальний поріг витривалості у всіх різні, але в середньому більшість людей можуть ходити приблизно чотири-шість годин на день, не створюючи помірних або серйозних проблем з ногами. Однак це передбачає наявність у вас чистих шкарпеток, належного взуття та хороших звичок ходьби, які добре підходять для рельєфу. Якщо вам не вистачає чогось із цього, ходіть менше, якщо можете собі це дозволити.

Навіть при належному догляді за ногами, ви майже неминуче отримаєте порізи або пухирі на ногах, якщо ви ходите кілька днів. Тримайте порізи чистими, сухими та покритими пов’язками або чистою тканиною, поки вони не заживуть.

Пухирі бувають двох основних різновидів: тертя та пухирці крові. Головна відмінність полягає в тому, наповнений пухир сироваткою (прозорою, водянистою рідиною) чи кров’ю, але ви можете лікувати їх обох однаково. Якщо пухир знаходиться в місці, яке не особливо турбує, просто залиште його в спокої і обережно чистіть місце кілька разів на день.

Якщо пухир доставляє значний дискомфорт, ви можете проколювати його і зливати так часто, як це потрібно, але не видаляти шкіру; це суттєво збільшить як час загоєння, так і ризик зараження. Перед кожним використанням обов’язково чистіть і дезінфікуйте ніж або голку якомога ретельніше (рівномірно нагрівайте його на відкритому вогні протягом хвилини або близько того, як правило, найкращий варіант, якщо у вас немає спирту та інших дезінфікуючих засобів). Після того, як ви випустили пухир, накрийте його бинтом або тканиною всередині шкарпетки і міняйте цю пов’язку кілька разів на день.

Зволоження та харчування

Базова гігієна та медицина при виживанні - 8Підтримання здорового харчування та достатня гідратація на відкритому повітрі, очевидно, важливі. Пошук води в ситуації виживання (якщо її можна знайти) є відносно простим.

Вибір правильної їжі є дещо складнішим, і не тільки тому, що ваші можливості будуть набагато обмеженішими, ніж у продуктовому магазині. Більшість людей отримують більшу частину калорій або з жиру, або, частіше, з вуглеводів. Наскільки це можливо, ви повинні намагатися підтримувати свій звичний раціон у ситуації виживання, принаймні з точки зору співвідношення жиру, вуглеводів та білків, яке ви зазвичай вживаєте.

У більшості країн світу м’ясо легше отримати у дикій природі, ніж більшість овочів, які є їстівними та смачними для людини. М'ясо є чудовим джерелом жиру та білку, але поганим джерелом багатьох важливих вітамінів та мінералів. Якщо ваша звичайна дієта важка для вуглеводів (від 150 до 200+ грамів на день), ви можете відчувати незручність протягом днів або тижнів, коли ви переходите на низьковуглеводну дієту. Однак, коли ваше тіло пристосовується до використання жиру та білка як основних джерел енергії, ваш рівень голоду та енергії стабілізуються. Ви навіть можете виявити, що почуваєтесь краще, ніж будь-коли в цих відношеннях.

Вживання достатньої кількості вітамінів і мінералів, як правило, є найважчою частиною повноцінного харчування за польових умов. Якщо вам пощастить знайти їстівні лісові ягоди або фрукти, такі як яблука, чи апельсини, ви можете таким чином покрити деякі потреби у вітаміні А, В і С. Регулярне та помірне перебування на сонячному світлі повинно забезпечувати достатню кількість вітаміну D, і ви можете отримувати кальцій та залізо з червоного м’яса та кісткового мозку або бульйону. Багато квасолі, насіння та горіхи є хорошими джерелами фолієвої кислоти. Вітамін Е, вітамін К та цинк найчастіше містяться в листових зелених овочах, тому їх важче отримати у багатьох регіонах. На щастя, вони менш важливі для вашого короткочасного здоров’я, і більшість людей можуть залишатися без них тижнями чи місяцями.

Спання

Отримання стабільного, якісного, спокійного сну є головним у ситуаціях виживання. Якщо ви добре відпочили, ваша імунна система функціонує, піднімає настрій, допомагає стабілізувати рівень енергії та забезпечує безліч інших переваг, які можуть допомогти вам не захворіти чи не поранитися.

По можливості, лягайте на ніч (або день) у надійний, зручний прихисток і надайте собі додатковий передбачений заздалегіть час, щоб знайти або побудувати його за потреби. Подумайте про те, щоб працювати і пересуватися вночі, якщо вдень особливо жарко або якщо ви не хочете, щоб вас помітили люди, які можуть бути менш привітними чи противником. У будь-якому випадку прагніть спати приблизно в один і той же час і однаково тривалий час кожного дня.

Недоліки та переваги сухопутних подорожей

Під час подорожі пішки пам’ятайте про ці основні поради, щоб максимізувати свою енергоефективність та мінімізувати ризик травмування:

По можливості подорожуйте по рівнині. Піднімаючись і спускаючись на пагорби та гори, ви спалюєте багато енергії - у багатьох випадках більше, ніж до кілометру в обхід.

Знайдіть або виготовіть з гілки дерева тростину, приблизно таку саму, як ви на зріст. Ці прості пристрої напрочуд ефективно знижують навантаження на спину, стегна та коліна. Вони також мають десятки інших застосувань, таких як перевірка глибини води та болота, важіль для переміщення важких предметів та як ефективна, проста у використанні зброя самооборони.

На рівному твердому ґрунті виробіть звичку покладати кожну ногу вниз п’ятою до ніг легким, плавним кроком. Уникайте плоскостопого вставання та перетасовки ніг; ходьба таким чином витрачає багато енергії і створює більше тертя між ногою та носком взуття. Більш рівномірний крок найкращий для глибокого піску та гравію, хоча вам слід уникати такої місцевості, якщо це можливо. Якщо вам потрібно піднятися на крутий пагорб, для виконання більшої частини роботи використовуйте м’язи стегна та сідничних м’язів, а не гомілки.

Базова гігієна та медицина при виживанні - 10

По можливості ходіть лише там, де ви маєте чіткий огляд на грунт, принаймні 3 метри у всіх напрямках. Це не тільки допоможе вам уникнути ям та небезпек спотикання, і це допоможе вам триматися подалі від місць, де можуть ховатися змії та інші небезпечні дикі тварини.

Надзвичайна перша допомогаУповільнюйте рух та дотримуйтесь особливої обережності на нерівній місцевості, у високій траві або в місцевості, де є багато ям. У особливо невідомих місцях використовуйте палицю, щоб перевірити землю на стійкість, перш ніж класти ногу вниз. В таких умовах не важко перевернутись, розтягнути або розбити щиколотку.

Іноді, яким би обережним та ініціативним ви не були, травми та хвороби все одно трапляються. Базове розуміння того, як лікувати як найсерйозніші, так і найпоширеніші недуги, є необхідним інструментом психологічного набору інструментів виживання.

Управління сильними кровотечами

Існує три типи кровотечі: капілярна, венозна та артеріальна. Капілярна кров досить яскраво-червона і походить від ран, які кровоточать повільно і м'яко, таких як порізи листям та подряпини гілками. Жодне лікування не потрібно, крім періодичного промивання та перев'язування цієї ділянки.Базова гігієна та медицина при виживанні - 3

Венозна кров темно-червона, майже чорна, і надходить з ваших вен. Коли вена проколюється або перерізається, вона постійно кровоточить із такою швидкістю, яка може здатися тривожною, але рідко загрожує життю. Майже у всіх випадках сильний тиск на рану зупинить венозну кровотечу через кілька хвилин. Підняття травми вище рівня серця також допоможе у цьому.

Артеріальні кровотечі - справжня надзвичайна ситуація. Ваші основні артерії глибоко у вашому тілі, тому їх неможливо перерізати, окрім серйозних травм. Артеріальна кров яскраво-червона і швидко перекачується, відповідаючи серцебиттю. Залишившись без лікування, артеріальне кровотеча може призвести до летального результату протягом двох хвилин.

Коли ви на самоті в пустелі, у вас немає розкоші допомоги чужих рук і розуму - і ви, звичайно, не можете дозволити собі вагатися. Для лікування артеріального кровотечі тисніть якомога сильніше, приблизно на 15см проксимальніше рани (вище, тобто, ближче до вашого серця) або біля початку плечової чи стегнової артерії. Якщо у вас кров з шиї, використовуйте два-три пальці, щоб сильно натиснути на сонну артерію між серцем і раною.

Якщо вам вдається зупинити кровотечу тиском, продовжуйте утримувати цей тиск принаймні тридцять хвилин. Зниження тиску до того, як рана могла частково згуститися, призведе до продовження кровотечі. Якщо рана знаходиться на руці або нозі, забинтуйте її товстим шаром чистої тканини або бинтів і міцно зав'яжіть їх на місці, вузлом прямо над раною і закріпивши якомога щільніше. Ніколи не зав’язуйте нічого на шиї, навіть у випадку кровотечі з артерії.

Не рухайтеся більше, ніж абсолютно необхідно протягом наступних кількох днів. Приблизно через шість годин ви можете послабити тиск на пов’язку, але вона повинна залишатися дещо тугою. Через один день дуже обережно очистіть зовнішню частину рани і починайте змінювати пов’язку кожні вісім годин або близько того.

Якщо кровотеча не відразу припиняється чи сповільнюється з дуже сильним тиском, упакуйте QuikClot безпосередньо в рану, якщо у вас є такий. Якщо ви цього не зробите, вам потрібно буде швидко накласти джгут. Якщо у вас немає CAT (турнікета для бойового застосування), використовуйте ремінь чи мотузку і закріпіть його настільки щільно, наскільки ви можете приблизно на 15см проксимальніше рани. Турнікети надзвичайно болючі при правильному застосуванні, і якщо вони залишаються на місці більше декількох годин, може знадобитися ампутація кінцівки - але при неконтрольованій артеріальній кровотечі у вас може не бути іншого варіанту.

Лікування гіповолемічного шоку

Гіповолемічний шок виникає, коли в системі кровообігу недостатньо крові для транспортування кисню до життєво важливих органів та відтоку від них. Це майже завжди спричинене кровотечею, будь то зовнішньою, внутрішньою чи обома. Якщо ви постраждали досить сильно, щоб пережити гіповолемічний шок, то, сподіваємось, кровотеча, яка його спричинила, є зовнішньою; Ви практично нічого не можете зробити самостійно для лікування сильної внутрішньої кровотечі.

Виразні ознаки гіповолемічного шоку спостерігаються незабаром після значної втрати крові (близько 1–3 літрів у дорослих) і можуть включати бліду, прохолодну, липку шкіру; запаморочення; спантеличеність; млявість; біль у грудях або шлунку; нудота; головний біль; прискорене дихання; підвищений пульс; і зниження артеріального тиску.

Існує простий спосіб оцінити артеріальний тиск без будь-якого обладнання.

  1. Якщо ви відчуваєте пульс на зап’ясті, то ваш артеріальний тиск на даний момент адекватний.
  2. Якщо ви відчуваєте пульс у паху, але не в зап’ясті, тоді артеріальний тиск помірно низький.
  3. Якщо ви відчуваєте пульс на шиї, але не в паху або зап’ясті, тоді артеріальний тиск небезпечно низький.

Отримавши контроль над кровотечею, ляжте і підніміть ноги над серцем, щоб залучити допомогу сили тяжіння для концентрування крові у вашому корпусі. Випивайте кілька літрів води протягом декількох годин маленькими, частими ковтками, якщо вас не нудить. У такому випадку утримайтеся від пиття або їжі, поки нудота не пройде.

За умови належного лікування пошкодження, яке його спричинило, лікування гіповолемічного шоку є відносно простим, і ви повинні поступово почуватись краще протягом наступних кількох годин. Будьте спокійніші і обмежуйте свої фізичні навантаження до тих пір, поки причинно-наслідкові травми здебільшого не заживуть. З’їжте кілька зайвих калорій протягом декількох днів, щоб швидше відновитись.

Лікування розтягнень і переломів. Зволоження та харчування

Базова гігієна та медицина при виживанні - 6

У більшості випадків досить легко визначити різницю між вивихом та переломом. Вивихи болючі, але переломи - це значно гірше. Якщо ви розтягнули щиколотку або зап’ястя, чи потягнули м’яз, короткочасно обморожуйте ділянку (якщо є лід) і відпочивайте, поки він не заживе протягом декількох днів. Дуже щадне розтягування може допомогти полегшити біль. Уникайте ходьби на вивиху щиколотки, якщо це можливо.

Переломи широко класифікуються як "відкриті" або "закриті". Відкриті переломи - це ті, при яких шкіра була пошкоджена, та через неї виступають уламки кісток, тоді як закриті переломи зовні не видні. У будь-якому випадку у вас буде сильний біль, набряк і зменшення рухливості.

Базова гігієна та медицина при виживанні - 4

Шинуйте перелом, поклавши твердий матеріал по обидві сторони кінцівки, міцно зав'яжіть шини на місці зверху та знизу (але не вище) місця перелому. Вам також потрібно буде знерухомити суглоби вище і нижче перелому. Зробіть це, обмотавши товстий шар тканини або бинтів навколо зап’ястя, щиколотки, ліктя або коліна, так що згинати або розгинати його було важко чи взагалі неможливо. У випадку пальця на нозі, просто шинуйте і знерухоміть цілу стопу.Щоб лікувати закритий перелом довгої кістки (руки чи ноги), перед тим, як почати, зберіть шинувальний матеріал. Вам знадобляться два-три міцних шматка матеріалу, наприклад, дерево, приблизно довжиною гомілки, стегна або передпліччя - як би там не було. Також вам знадобиться метр шнура чи мотузки, бинтів або смужок тканини. Потягніть або розтягніть уражену кінцівку, палець ноги або палець руки так, щоб переломана кістка повернулася до свого нормального анатомічного положення, і утримуйте її там. Це буде надзвичайно боляче, але це потрібно робити.

Відкриті переломи є більш небезпечними і набагато складнішими для лікування за польових умов самотужки, тому так важливо уникати їх будь-якою ціною. Ймовірно, ви не зможете повернути кістку до свого нормального положення. Якщо ви не можете, шинуйте кінцівку якнайкраще і тримайте пошкоджену шкіру обережно прикритою - хоча ви повинні знати, що вона майже напевно зазнає зараження. Зверніться за допомогою якомога швидше, але будьте обережні, щоб не рухати зламану кінцівку. Відкриті переломи залишають гострими з уламками кісток, які, якщо їх змістити, можуть перерізати або розірвати основні судини.

Лікування інфекцій

Базова гігієна та медицина при виживанні - 5

На жаль, не так багато можна зробити для лікування інфекцій без доступу до антимікробних препаратів. Найкраще, що ви можете зробити для відкритих ран, - часто промивати їх чистою водою, тримати їх щільно закритими та міняти пов'язку принаймні двічі на день.

Загальні симптоми системних інфекцій включають лихоманку, озноб та млявість, але інші симптоми можуть сильно відрізнятися залежно від того, з чим ви зіткнулися. Якщо ви підозрюєте, що у вас така інфекція, пийте багато води, багато відпочивайте і чекайте, поки ваша імунна система бореться з нею - це може зайняти тиждень і більше. Якщо ви думаєте, що у вас може бути серйозна, потенційно небезпечна для життя інфекція, можливо, краще спробувати дістатись до лікарні якомога швидше, навіть незважаючи на те, що подорожувати хворим дуже неприємно. Постарайтеся якомога краще зважити всі за і проти.

Профілактика та лікування гарячих та холодних уражень

Якщо у вас є достатня кількість їжі та води, уникнути теплових травм не надто складно. Якщо ви перебуваєте в районі, де температура постійно перевищує 32°C, подорожуйте вночі, якщо це можливо, коли набагато прохолодніше. Якщо ви не можете уникнути подорожей, поки спекотно, робіть часті перерви, пийте стільки води, скільки зможете, і тримайтеся подалі від сонця якомога довше.

Теплові травми існують різних тяжкостей. Якщо ви відчуваєте відчутну спеку та піт, або якщо у вас починаються судоми в м’язах, знайдіть трохи тіні і зробіть тривалий відпочинок, перш ніж ризикувати виснаженням або тепловим ударом. Якщо ви відчуваєте сильні м’язові спазми, бліду та липку шкіру, гарячу та/або суху шкіру, головні болі, нудоту, сплутаність свідомості, незвично швидкий пульс або втрату свідомості, негайно знайдіть притулок, розслабте одяг, зволожте шкіру та прийміть невеликі ковтки води (занадто багато води на цьому етапі може погіршити ситуацію).

Травмам в холодну погоду, як правило, важче запобігти, особливо якщо у вас немає одягу, відповідного навколишньому середовищу. Якщо можливо, носіть кілька шарів вільного одягу і подорожуйте з напрямком вітру, а не проти нього. У важких умовах, які можуть загрожувати життю, у сніг чи хуртовини, ніколи не припиняйте рух, поки не знайдете теплий прихисток. Природнім для вашого тіла буде зупинка і відпочинок для економії енергії та тепла, але це, швидше за все, виявиться фатальним; Ви можете скотитися до непритомності (навіть не відчуваючи сонливості) і ніколи більше не прокинутись.

Обмороження - це біль, почервоніння, набряк та/або свербіж шкіри, зазвичай на пальцях рук, ніг, вухах та носі. Всі симптоми виражені слабо, та не завдають постійних пошкоджень, але це може перерости в обмороження, якщо повітря нижче 0°C і якщо це зазнає тривалого впливу. Лікуйте обмороження, накриваючи уражену шкіру теплим одягом, і, якщо це можливо, виходьте з холоду на досить довго, щоб зігрітися.

Обмороження можуть відбуватися за температури нижче 0°C. Симптомами є сильне оніміння, утворення пухирів, набряк, жовта або восковидна шкіра та сильний біль після відновлення. Лікуйте обмороження, поступово прогріваючи ділянку, але не робіть цього, якщо ви підозрюєте, що ці тканини знову замерзнуть, перш ніж ви зможете знайти допомогу; пошкодження тканин значно погіршується, якщо одні і ті ж клітини заморожуються кілька разів.

Переохолодження - це зниження температури вашого тіла нижче ніж 35°C. Якщо ви не можете уникнути впливу низьких температур, продовжуйте рухатися і виконуйте аеробні вправи, якщо це потрібно для розминки, але уникайте надмірного потовиділення. Мокрий одяг швидко замерзне і ще більше збільшить ризик травмування холодом. Симптоми середньої та важкої гіпотермії включають надмірне тремтіння, втрату координації, сплутаність свідомості та невиразну або приглушену мову. Якщо ви помітили будь-який із цих симптомів, якнайшвидше знайдіть тепле укриття.

Управління болем

На жаль, дуже багато рослин, які часто рекламують як лікарські, ймовірно або остаточно є неефективні. Є кілька винятків: Використовуючи кору верби, ви можете заварити чай, який функціонує подібно до аспірину, а сік алое вера може полегшити біль при легких опіках - це добре відомі лікарські рослини, і їх ефективність постійно підтримується наукою. Однак, якщо ви абсолютно не впевнені в корисності певної рослини як ліків, краще не покладатися на трави для боротьби з болем.

Натомість спробуйте більш загальні стратегії управління болем, такі як дихання "3x3". Якщо у вас біль, повільно вдихніть протягом трьох секунд, затримайте дихання протягом трьох секунд і повільно видихніть протягом трьох секунд. Крім того, намагайтеся зберігати спокій і уникати зосередження уваги на хворобі чи травмі, яка заподіює вам біль. Ці прості розумові хитрощі не пригнічують біль повністю, але вони можуть допомогти пом’якшити його.

Про медицину виживання можна багато розповісти, навіть на базовому рівні. Те, що вам бракує матеріалів у ситуації виживання, ви зможете компенсувати знаннями та винахідливістю. Сподіваємось, ця стаття буде корисною для вас як вступний посібник і надасть безцінну інформацію для непередбачуваного найгіршого випадку.

←  Як зручно налаштувати ваш плитонос Як обрати тактичний годинник та його функції  →
Залишити коментар

Ще не має коментарів.

captcha